Krvavočervené oči ako upír, doslova mačací pohľad, ale aj rôzne geometrické tvary či farby, aké matka príroda ľudským očiam rozhodne nenadelila. To a oveľa viac priniesol trend farebných kontaktných šošoviek. Otázkou však zostáva, či je takéto experimentovanie zdravé aj pre naše oči.
Prirodzenú farbu našich očí ovplyvňujú pigmenové bunky melanocyty, ktoré produkujú farebný pigment melanín. A práve ten spôsobuje zafarbenie našej dúhovky. Ak je ho málo, oči nám po narodení zostanú modré, ak je ho viac, budú tmavomodré, zelené, hnedé, alebo dokonca až tmavohnedé.
Farba našich očí sa však mení nielen tesne po narodení, ale zmeny sú viditeľné aj s pribúdajúcim vekom, keďže náš organizmus starne. Možno preto sa vraví, že oči „stratili iskru“, je to však iba dojem, ktorý v iných ľuďoch môže vyvolať práve zmena pigmentácie a farebného odtieňa, na ktorý boli zvyknutí.
Očné „zlepšováky“
Módny priemysel aj estetická medicína veľmi rýchlo reagujú na fakt, že ľudia by na sebe mnohé veci chceli zmeniť. Jedným z takýchto trendov sú aj farebné šošovky, ktoré váš pohľad zmenia na nepoznanie. Vďaka nim môžete zvýrazniť prirodzenú farbu dúhovky alebo úplne zmeniť farbu svojich očí – či na modré, hnedé alebo dokonca aj žlté. Môžete experimentovať s mačacím pohľadom, upírskymi očami či najrozličnejšími tvarmi.
Farebné kontaktné šošovky môžete zohnať aj v dioptrickom prevedení, ako jednodenné či mesačné… Variantov je naozaj mnoho. Otázkou však zostáva, čo na takéto experimentovanie hovoria naše oči a či nosiť farebné šošovky je pre ne zdravé.
Ako to funguje?
Farebné kontaktné šošovky majú tri časti: vonkajší okraj, prostrednú časť, ktorá je zafarbená, a stred šošovky, ktorý je priehľadný, takže nie ste obmedzení pri pozeraní. Je to teda podobné ako u nefarebných kontaktných šošoviek.
Problém sa však môže objaviť napríklad v tme, keď sa nám zrenička prirodzene rozšíri. Stred šošovky vtedy nemusí byť pre naše oko dostatočne veľký, lebo farebná časť môže prekrývať našu zreničku. Zorné pole býva v takom prípade obmedzené a náš zrak nemusí fungovať tak, ako by mal. U niektorých nositeľov sa dokonca môžu objaviť takzvané optické ilúzie. Farebné šošovky by ste preto v nočných hodinách nosiť nemali a rovnako ani počas šoférovania či jazdy na bicykli, keď by ste mohli niekoho nechtiac ohroziť.
Pozor na kvalitu
Na internete dnes zoženiete naozaj všetko možné, treba si však uvedomiť, že oko ako ľudský orgán je naozaj veľmi citlivé a nepatrí do neho len tak hocičo. Kontaktné šošovky – či už dioptrické, alebo nedioptrické – by ste preto mali kupovať iba v certifikovaných obchodoch a všímať by ste si mali aj recenzie ku konkrétnemu produktu a značke.
Zlákať by ste sa nemali nechať ani rôznymi zľavnenými cenami. Nekvalitný materiál, ktorý neprepúšťa dostatok kyslíka, vám totiž môže spôsobiť aj choroby očí. A ak k tomu ešte pridáme nesprávnu hygienu, ako sú napríklad zle umyté ruky pri nasadzovaní, problém je hneď na svete.
Ak teda po nasadení šošoviek zaregistrujete akékoľvek nezvyčajné problémy, ako je rezanie, pálenie, slzenie, sčervenanie očí či bolesť, šošovky si čím skôr vyberte a oči prepláchnite čistou vodou. Ak problémy nebudú prestávať, ihneď zamierte do svojej očnej ambulancie, kde sa o vás postará očný lekár.