Kontaktné šošovky pozná asi väčšina ľudí. Aj tí, ktorí nemajú zrakové problémy vedia, že sú alternatívou k dioptrickým okuliarom. Avšak o tom, že existujú viaceré druhy šošoviek a aké sú výhody či naopak nevýhody kontaktných šošoviek v porovnaní s dioptrickými okuliarmi či laserovou operáciou očí, vie presne asi len málokto.
Moderné mäkké šošovky poskytujú počas nosenia podstatne väčší komfort ako tvrdé šošovky, ktoré sa dnes využívajú už len vo výnimočných prípadoch. Majú väčšiu priliehavosť ako tvrdé, umožňujú oku „dýchať“ vďaka podstatne lepšej priepustnosti kyslíka k rohovke a pomáhajú udržiavať správny metabolizmus oka tým, že zabezpečujú bezproblémové toky sĺz.
Iné šošovky pre astigmatika, iné pre krátkozrakého a iné pre ďalekozrakého človeka
Mäkké kontaktné šošovky možno podľa druhu očnej vady rozdeliť na:
- Sférické – tie sa ďalej delia na:
- – konvexné – určené pre korekciu ďalekozrakosti
-
- – konkávne – určené pre korekciu krátkozrakosti
- Tórické – používajú sa na korekciu astigmatizmu
- Multifokálne – umožňujú udržiavať potrebnú zrakovú ostrosť do všetkých vzdialeností. Sú tak riešením aj pre ľudí trpiacich presbyopiou, čo je očné ochorenie, ktorému sa po štyridsiatke nevyhne nikto z nás.
- Farebné – slúžia pre zmenu či úpravu výzoru. Existujú aj dioptrické farebné šošovky, viac sú ale využívané nedioptrické. Sú vhodné na príležitostné nosenie, ich trvalé nosenie sa neodporúča kvôli obmedzenému periférnemu videniu.
Podľa doby nosenia rozlišujeme šošovky:
- Denné – sú to kontaktné šošovky „na jedno použitie.“ Využívajú sa najmä ako príležitostná náhrada dioptrických okuliarov, napríklad počas športovania.
- Dvojtýždňové –šošovky je potrebné striedať najneskôr po 14-tich dňoch používania.
- Mesačné – doba použitia je až jeden mesiac.
- Kontinuálne – na rozdiel od dvojtýždňových a mesačných, ktoré je nutné každý deň vyberať z oka a čistiť v na to určenom roztoku, kontinuálne šošovky nie je potrebné vyberať počas celej doby, na ktorú sú určené.
Nosenie kontaktných šošoviek má viac výhod alebo nevýhod?
Každý človek pociťuje pozitívne aj negatívne stránky veci inak a zároveň im prikladá aj inú váhu. U niekoho je napríklad absolútne neprijateľné akékoľvek riziko infekcie, inému môže viac záležať na komforte aj keď s určitou mierou rizika. Rovnaké platí aj pri kontaktných šošovkách. Odpovedať preto jednoznačne na otázku, či majú kontaktné šošovky viac výhod ako nevýhod, nie je možné.
Najčastejšie sú kontaktné šošovky porovnávané s dioptrickými okuliarmi. Isteže, existuje aj tretia možnosť – laserová operácia očí, ale keďže tá nie je korekčnou pomôckou, ale skôr riešením, ako sa zbaviť problémov so zrakom natrvalo, osobitne sa jej venujeme v záverečnej časti článku.
Ak by sme chceli porovnať kontaktné šošovky s dioptrickými okuliarmi, porovnávali by sme najmä nasledovné faktory:
1.CENA
Ak chceme porovnávať cenu, musíme sa na ňu pozrieť z dvoch hľadísk. Z krátkodobého a dlhodobého. Cena kvalitných okuliarov sa môže vyšplhať aj na niekoľko stoviek eur a je potrebné ich zaplatiť naraz. Rozpočet tak zaťažia jednorazovo vysokou sumou. A zároveň, ak sa poškodia, prípadne stratia, je opäť potrebná nová investícia. Naopak, kontaktné šošovky nie sú nárazovým, ale priebežným výdavkom, ktorý je možné vždy veľmi presne naplánovať. Z krátkodobého hľadiska tak majú jednoznačne navrch kontaktné šošovky. 1:0 v prospech šošoviek.
Z dlhodobého hľadiska sa vám však investícia do okuliarov za určitý čas „vráti.“ Samozrejme, za predpokladu, že ich nestratíte, neznehodnotíte, prípadne, že nebudete musieť kupovať nové kvôli zmene dioptrií. Aj keď tých „predpokladov“ je relatívne dosť, predsa len by sme prisúdili bod okuliarom. 1:1
2.KOMFORT PRI NOSENÍ
Čo sa týka komfortu pri nosení, pri správnej manipulácii a za bežných podmienok by zvíťazili kontaktné šošovky. Keď sú správne ošetrené a založené, ani necítite, že ich máte. Avšak, v prípade, že sa do oka dostane prach, ak začne oko nadmerne slziť, prípadne svrbieť, môžu byť šošovky nepohodlné. V tom prípade by vyhrali okuliare. Z tohto dôvodu dávame bod obidvom, stav tak ostáva vyrovnaný, 2:2.
3.OBMEDZENIA
V prípade obmedzení jednoznačne prehrávajú dioptrické okuliare. Nemôžete s nimi vykonávať niektoré práce či športy. Pri striedaní podmienok musíte mať pri sebe viacero druhov okuliarov (slnečné, do zhoršenej viditeľnosti, na čítanie a podobne) čo zvyšuje riziko, že si niektoré z nich zabudnete alebo zničíte. Naopak, šošovky sú pohodlné a bezpečné aj pri kontaktných športoch a väčšinou vám stačí ich kombinovať len so slnečnými okuliarmi. 3:2.
4.BEZPEČNOSŤ
V tomto bode nemyslíme na bezpečnosť pri vykonávaní určitých činností – tú sme hodnotili v predchádzajúcom bode, ale bezpečnosť pri manipulácii a na bezpečnosť z hľadiska iných zdravotných komplikácií, ktoré v súvislosti s nosením korekčnej pomôcky môžu vzniknúť. Tu vidíme viac rizík pri šošovkách. Pri nadmernom slzení alebo neopatrnou manipuláciou si môžete do oka prostredníctvom šošovky preniesť nečistoty, hrozia tak zápaly či infekcie oka. Zároveň, pri nekvalitných šošovkách alebo pri šošovkách nesprávne ošetrovaných, môže vznikať problém s vysúšaním oka, čo môže viesť k jeho dráždeniu a pocitu cudzieho telieska v oku. Zároveň sa šošovky neodporúčajú pri alergiách či nachladnutiach, kedy dochádza k nadmernému slzeniu. 3:3.
5.STAROSTLIVOSŤ
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že z hľadiska starostlivosti jednoznačne prehrajú kontaktné šošovky, nakoľko je potrebné dodržiavať ich maximálnu dobu používania, každý deň ich čistiť roztokom, dbať na maximálnu hygienu pri manipulácii a podobne. Naproti tomu, okuliare stačí poutierať handričkou a sú pripravené. Lenže, na druhej strane, ku starostlivosti sa dá priradiť aj ich uskladnenie a možnosť náhrady v prípade, že ich niekde zabudneme alebo ak sa nám ich podarí poškodiť. Mať pri sebe pre tento prípad náhradnú šošovku nie je žiadny problém. Ale mať k dispozícii v každom momente náhradné okuliare je náročné. Taktiež, šošovku je možné dostať kúpiť v každej optike či v lekárňach, nové okuliare si len tak ľahko nezoženiete. Preto sme sa rozhodli dať bod obidvom a tak je výsledok tohto mini duelu výhod a nevýhod medzi kontaktnými šošovkami a okuliarmi nerozhodný.
Je však potrebné zdôrazniť, že body neodzrkadľujú objektívny stav. Sami si určite, ktorý faktor má pre vás akú váhu. Zistíte, či sú pre vás ideálnejšie šošovky alebo okuliare.
Kde sa dvaja bijú, laserová operácia víťazí
Vyššie sme spomínali, že tretím partnerom do porovnávania by mohla byť laserová operácia očí. Lenže, nakoľko sa jedná o úplne iný spôsob riešenia očných vád a ochorení, rozhodli sme sa jej v krátkosti venovať v samostatnom odstavci.
Refrakčné chyby sa riešia dvomi hlavnými spôsobmi. Úpravou rohovky alebo výmenou šošovky. Rozoznávame povrchové a hĺbkové metódy operácie rohovky. Zákroky najmodernejšími metódami prebiehajú vo vnútri rohovky pomocou femtosekundových laserov bez potreby vykonávania rezov na rohovke. Lasery sú k oku extrémne jemné a šetrné, vďaka čomu je operácia bezbolestná, rýchla a s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií a veľmi krátkou dobou potrebnou na hojenie.
Výmena šošovky sa aplikuje najmä u pacientov s presbyopiou. Nová, umelá šošovka dokáže odstrániť problémy s videním do všetkých vzdialeností (v prípade, že je voperovaná trifokálna šošovka) a zároveň eliminuje riziko vzniku šedého zákalu.
Na základe uvedeného je jasné, že by zoperované oko vyhralo vo všetkých faktoroch nad šošovkami aj okuliarmi. Výnimkou by možno bola len obstarávacia cena, ktorá je vyššia ako u ostatných dvoch spomínaných, ale nakoľko sa jedná o trvalú korekciu zraku, po niekoľkých rokoch sa investícia vráti.