Vidíte rozmazane? Dôvodom môže byť refrakčná vada

dec 21, 2021

Bez ohľadu na to, či sa jedná o vaše dieťa alebo o vás, vidieť rozmazane určite nie je v poriadku. Akonáhle spozorujete, že váš chlapec či dievča začína žmúriť v snahe prečítať napríklad číslo na autobuse alebo keď seba prichytíte pri rovnakej činnosti, neváhajte a navštívte očného lekára. Dôvodov, prečo máte problémy so zaostrovaním, môže byť niekoľko.

Najčastejším dôvodom rozmazaného videnia býva niektorá z refrakčných chýb. Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, ale aj presbyopiu či astigmatizmus môžete získať aj v dospelosti. Ani zďaleka sa nemusí jednať len o zdedenú predispozíciu.

V dnešnom článku sa dozviete:

  • Čo je refrakcia a ako sa prejavujú jednotlivé refrakčné chyby
  • Prečo sa pri zhoršenom videní neopláca otáľať s návštevou očného
  • Ako sa navždy zbaviť všetkých zrakových problémov

Refrakčné chyby sa prejavujú najmä neostrým videním

V zdravom oku sa obraz zobrazuje priamo na sietnici. Ak sa však svetelné lúče zbiehajú mimo sietnicu, dochádza k vzniku niektorej z refrakčných chýb oka.

Najčastejšou refrakčnou chybou oka je krátkozrakosť – myopia. Lúče sa lámu pred sietnicou, pre korigovanie rozmazaného videnia je preto potrebné ohnisko posunúť k sietnici smerom dozadu. Z tohto dôvodu je nutné nasadiť dioptrie s mínusovými hodnotami.

Opakom myopie je hypermetropia – ďalekozrakosť. Ohnisko očnej sústavy je za sietnicou, pre ostré videnie je potrebné ho posunúť dopredu. Ako korekčné pomôcky sa používajú dioptrické okuliare s plusovými dioptriami alebo konvexné kontaktné šošovky.

Iným prípadom problémov so zaostrovaním je astigmatizmus. Jeho príčinou je, že optický systém oka nemá vo všetkých smeroch rovnakú optickú mohutnosť. Dôvodom je rozdielne zakrivenie rohovky. Na astigmatickom oku je väčšie ako na zdravom oku. Rozmazaný obraz spôsobuje lomenie svetla, ktoré sa kvôli nerovnomernému zakriveniu rohovky lomí v rôznych smeroch. Astigmatizmus sa udáva v cylindroch a koriguje sa okuliarmi či tórickými šošovkami. Býva často sprevádzaný krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou.

Nie s rohovkou, ale šošovkou súvisí presbyopia. Je to očná vada, ktorá sa po štyridsiatke začne prejavovať u každého. Ľudská šošovka prirodzene starne a postupne stráca svoju schopnosť akomodácie. Výsledkom je, že nedokážeme zaostriť na veľmi blízke vzdialenosti. Rozmazané videnie sa snažíme eliminovať posúvaním predmetu ďalej od očí, vďaka čomu presbyopia získala celkom trefný ľudový názov – syndróm krátkych rúk. Základnou korekčnou pomôckou sú okuliare na čítanie.

Neliečená refrakčná chyba sa naďalej zhoršuje

    Je potrebné si uvedomiť, že problémy so zrakom sú príčinou ďalších fyzických či psychických ťažkostí. Bolesti hlavy a očí, nesústredenosť, únava, strata priestorovej orientácie, zhoršená schopnosť sústrediť sa a podobne sú častými sprievodnými javmi rozmazaného videnia. Zároveň, nekorigovaná refrakčná vada sa naďalej zhoršuje a dioptrie pribúdajú. Kým korekčné pomôcky slúžia na korekciu videnia, laserová operácia refrakčné chyby natrvalo odstráni. Vďaka nej sa navždy zbavíte problémov so zrakom aj korekčných pomôcok. Veľmi radi a veľmi rýchlo si zvyknete na úplne inú kvalitu života.

    Operácie na odstránenie refrakčných chýb

    O konkrétnej metóde vhodnej pre riešenie vášho problému rozhodne lekár na základe komplexného očného vyšetrenia. V prípade, že je možné vaše oči operovať rôznymi metódami, mal by vám vysvetliť výhody aj nevýhody každej z nich.

    Kým astigmatizmus a krátkozrakosť je možné odstrániť najmodernejšou hĺbkovou metódou súčasnosti – ReLEx SMILE 3D, na ďalekozrakosť je vhodný Z-Lasik Z 3D. Obe tieto metódy sú bezbolestné s krátkou dobou rekonvalescencie a rýchlym návratom k bežným činnostiam. Využívajú femtosekundový laser, pri Z-Lasik Z 3D sa používa v kombinácii s excimerovým. Výhodou ReLEx SMILE 3D je, že pri výkone zákroku sa excimerový laser nepoužíva, vďaka čomu je operácia jemnejšia a k rohovke šetrnejšia.

    Iným spôsobom sa lieči presbyopia. Operácia neprebieha na rohovke, ale na šošovke. Pôvodná šošovka je nahradená novou, umelou. Medzi najšpičkovejšie metódy súčasnosti patrí FEMTO Z-Prelex, pri ktorej sa do oka voperuje trifokálna šošovka. Jedným zákrokom sa tak pacient môže navždy zbaviť okuliarov do všetkých vzdialeností. Umelá šošovka je zároveň zaručenou prevenciou proti vzniku šedého zákalu. Pri operácii sa používa len femtosekundový laser, čo oceňujú aj pacienti, ktorí majú strach z ostrých operačných nástrojov. Zákrok je rýchly, bezbolestný, prebieha ambulantne a po niekoľkých desiatkach minút odchádza pacient domov. Táto metóda sa vyznačuje rýchlym hojením a minimálnym rizikom nežiadúcich pooperačných komplikácií.

    Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

    Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

    Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

    Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

    Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

      Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

    Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

    Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

    Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

    Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

    Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

    Ak ste spozorovali, že máte stále väčší problém zaostriť do diaľky, navštívte očného lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou sa u vás začína prejavovať krátkozrakosť. Je to jedna z najčastejších zrakových, takzvaných refrakčných, vád. Aj keď sa často tvorí už počas...

    Očné vyšetrenie: Nezabúdajte na pravidelné kontroly zraku!

    Očné vyšetrenie: Nezabúdajte na pravidelné kontroly zraku!

    Vedeli ste, že viacero vážnych očných chorôb sa môže aj roky vyvíjať bez akýchkoľvek príznakov? A očné vyšetrenie dokáže odhaliť aj smrteľné neočné ochorenia? Že za horším školským prospechom dieťaťa môže byť zlý zrak? Pravidelné očné vyšetrenia sú základom prevencie...

    Kontaktujte nás