Chrániť si oči nosením šiltovky či slnečných okuliarov je pre nás počas leta úplne prirodzené. Niektorí z nás si ale neuvedomujú, že rovnaké riziko poškodenia zraku hrozí aj počas zimy. K nebezpečným slnečným lúčom sa pridáva vietor, sneh či prechod medzi studeným vonkajším prostredím a prekúreným interiérom.
V tomto článku sa dočítate:
- Ktoré rizikové faktory ohrozujú naše oči počas zimy.
- Prečo je detské oko zraniteľnejšie ako oko dospelého človeka.
- Aká je súvislosť medzi očnými vadami a úrazmi pri športovaní.
V zime sú oči vystavované mnohým rizikovým faktorom
Najväčšou hrozbou pre naše oči je, podobne ako počas leta, slnečné žiarenie. Lenže, mnohí z nás si nosenie slnečných okuliarov s potrebným UV filtrom spájajú práve s horúcim počasím. Počas zimy je však UV žiarenie rovnako na vysokej úrovni, jeho intenzita sa ešte zvyšuje vo vysokohorských oblastiach. UV žiarenie býva príčinou silného zápalu spojiviek, poškodenia rohovky či sietnice. Ohrozená je tiež šošovka, čoho následkom môže byť napríklad aj vznik šedého zákalu.
UV žiarenie býva tiež príčinou tzv. snežnej slepoty. Tá sa prejavuje až po niekoľkých hodinách od vystavenia očí žiareniu. Začína to pocitom cudzieho telieska v oku, pokračuje bolestivým sťahom mihalníc s výrazným začervenaním a zvýšenou tvorbou sĺz.
Zároveň, sneh dokáže odrážať slnečné lúče a tak nám nehrozí riziko len „zhora,“ ale aj „zdola.“ Slnečné lúče môžu byť v zime natoľko silné, že dokážu spôsobiť popálenie očí, čo je pre človeka skutočne nepríjemné a bolestivé.
Prirodzenou, ale nie príliš príjemnou reakciou na vietor a sneh, je tiež nadmerné slzenie.
Prekúrené miestnosti ako nepriateľ očí
Ďalším rizikom, ktoré číha počas zimy na náš zrak, sú prekúrené miestnosti. Suchý vzduch spôsobuje vysúšanie oka, podobne ako klimatizácia počas letného obdobia. Na svedomí to majú slzy, ktoré sa v prekúrenom a suchom prostredí vyparujú rýchlejšie. Výsledkom sú začervenané a podráždené oči. Suchý vzduch zároveň nepôsobí dobre ani na iné časti organizmu, vysušovanie sliznice môže byť príčinou jej zápalu a problémov s dýchaním. Prekúrené miestnosti zase obmedzujú kvalitný spánok. Pomôcť si môžete znížením teploty v miestnosti a zvlhčovačmi vzduchu.
Detské oči sú zraniteľnejšie
Nosenie slnečných okuliarov by sme nemali zanedbávať ani u našich detí. Ich oči sú ešte zraniteľnejšie, ako oči dospelého človeka, nakoľko majú širšiu a priehľadnejšiu šošovku. To isté platí počas vykonávania zimných športov. Naučte deti nosiť lyžiarske okuliare. Pri lyžovaní, bobovaní, sánkovaní, korčuľovaní či počas bežnej guľovačky. Nechránia len proti UV žiareniu, ale tiež proti vetru a snehu. A samozrejme, sú tiež ochranou proti úrazu, ktorý môže byť spôsobený pádom.
Očné vady môžu byť príčinou úrazov
Viac ako polovica ľudí, ktorí nosia okuliare alebo kontaktné šošovky priznáva, že má pri športovaní určité problémy. Jedná sa najmä o zhoršenú schopnosť priestorovej koordinácie a horší odhad vzdialenosti, čo sú zároveň najčastejšími príčinami úrazu zraku pri športe. Počas lyžovania sa k tomu pridávajú ešte sťažené poveternostné podmienky – hmla, sneh, vietor či naopak silné slnko.
Je preto veľmi dôležité používať správne lyžiarske okuliare podľa aktuálnych poveternostných podmienok. UV filter chráni vaše oči pre žiarením, v prípade lyžovačky je potrebné vyberať tiež sklá podľa ich farby a koeficientu priepustnosti svetla. Na lyžovanie sú vhodné okuliare s oranžovými či žltými klami, ktoré umožňujú lepšie videnie aj v hmle.
Samozrejme, lyžiarske okuliare je potrebné používať v kombinácii s kontaktnými šošovkami či dioptrickými okuliarmi, ktoré štandardne nosíte. Nosenie dioptrických okuliarov počas športovania však nie je práve najkomfortnejšie a najbezpečnejšie. Na druhej strane, aj keď je nosenie kontaktných šošoviek počas športovania podstatne lepšou voľbou, nepríjemnosti dokážu v zime zapríčiniť aj ony. V mraze či silnom vetre môžu spôsobovať silné podráždenie oka. Súvisí to s tým, že rohovka oka sa pri vetre a mraze viac vysušuje a kontaktná šošovka bráni jej dýchaniu, čím vyvoláva podráždenie. Ešte viac sa tento faktor prejavuje vo vysokých horských oblastiach.
V prípade, že športujete často a radi, prípadne ak vás okuliare obmedzujú aj pri bežných činnostiach, riešením pre vás môže byť korekcia očnej vady laserovou operáciou. Metódy laserových operácií sú aj na Slovensku realizované najmodernejšími prístrojmi špičkovej kvality, čo minimalizuje riziko neželaných pooperačných stavov.