Vedeli ste, že fajčenie môže byť príčinou problémov so zrakom?

jan 15, 2020

Vedeli ste, že fajčenie môže byť príčinou problémov so zrakom?

To, že fajčenie negatívne vplýva na organizmus, že spôsobuje jeho rýchlejšie starnutie a že je príčinou mnohých vážnych ochorení, napríklad pľúc, srdca, žalúdka či kože, vie asi väčšina z nás. Ale vedeli ste, že fajčenie môže spôsobiť aj poškodenie zraku, v najhoršom prípade i slepotu?

Odborníci z britskej charitatívnej organizácie Kráľovský národný inštitút pre nevidiacich (Royal National Institute of Blind People, RNIB) tvrdia, že pravdepodobnosť straty zraku je u fajčiarov až dvojnásobne vyššia ako u nefajčiarov. Zároveň, fajčiari sú náchylnejší aj na niektoré bežné očné ochorenia. Typickým príkladom je šedý zákal či makulárna degenerácia, pri ktorej odborníci hovoria dokonca o trojnásobne väčšej pravdepodobnosti vzniku u fajčiarov ako u nefajčiarov. Fajčenie však neohrozuje zrak len fajčiarov. Príčinou zhoršenia zraku býva tiež pasívne fajčenie – život s fajčiarom, práca či častý pobyt v zafajčených miestnostiach.

Chemikálie v cigaretách vplývajú na zrak

Najväčšie riziko pre zrak predstavujú chemikálie nachádzajúce sa v tabakovom dyme. Ten obsahuje napríklad ťažké kovy ako meď či olovo, ktoré môžu zapríčiniť vznik šedého zákalu tým, že sa postupne ukladajú v inak priehľadnej šošovke. Decht v cigaretách tiež vážne ohrozuje metabolizmus oka, fajčenie dokáže zhoršiť očné vady spôsobené cukrovkou, nakoľko počas fajčenia dochádza k poškodzovaniu krvných ciev v sietnici.

Menšia schopnosť rozlíšiť kontrast farieb

Vedci z Rutgers University zistili, že fajčiari majú obmedzenú schopnosť rozlíšiť farby a kontrasty Odhalila to ich štúdia, ktorá bola publikovaná v Psychiatry Research. Podľa nej došlo u fajčiarov k významným zmenám v červeno-zelenej a modro-žltej farebnej vízii.

Fajčenie tiež zhoršuje pocit suchých očí. Syndrómom suchého oka trpia fajčiari dva krát častejšie ako nefajčiari. Cigaretový dym spôsobuje pálenie či začervenanie očí, ktoré zároveň môžu byť prejavom iného vážnejšieho zrakového ochorenia.

Riziko ochorenia AMD je u fajčiarov niekoľkonásobne vyššie

Makulárna degenerácia (AMD) je ochorenie oka, ktoré postihuje žltú škvrnu (makulu) – strednú časť sietnice. Sietnica je hlavným orgánom zraku, ňou oko zachytáva obraz a prostredníctvom zrakového nervu ho posiela do zrakových centier v mozgu.

Hlavnými rizikovými faktormi vzniku makulárnej degenerácie sú vek (prejavuje sa najmä u ľudí nad 55 rokov), genetika, zlá životospráva vrátane fajčenia, vystavovanie priamemu slnečnému žiareniu, cukrovka či obezita.

Odborníci rozlišujú dve formy makulárnej degenerácie. Až 90% pacientov má suchú formu makulárnej degenerácie, ktorá sa prejavuje zníženou vizuálnou jasnosťou uprostred zorného poľa. Je príčinou zhoršeného videnia v tme či za súmraku, neschopnosti zaostriť a rozmazaného videnia. Zriedkavejšia, ale nebezpečnejšia býva vlhká forma AMD. Výsledkom je zhoršená schopnosť rozoznávania tváre a čítania, pacient môže mať problém s videním rovných čiar, vníma ich ako ohnuté. Zároveň môže byť príčinou čiastočnej alebo úplnej straty zraku.

Doteraz nebola vynájdená metóda, ktorá by dokázala makulárnu degeneráciu úplne vyliečiť. Vhodnou liečbou je možné zastaviť jej zhoršovanie a vhodnou prevenciou ovplyvniť jej priebeh. Základom sú pravidelné preventívne prehliadky u očného lekára, ktorý dokáže AMD včas diagnostikovať, ochrana zraku pre UV žiarením a správna životospráva, najmä obmedzenie fajčenia či vyvážená strava s množstvom antioxidantov.

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Perfektný zrak do jari? Na laserovú operáciu je ideálny čas

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, katarakta, presbyopia či astigmatizmus. Niektoré z uvedených očných vád „len“ znepríjemňujú život, iné môžu byť príčinou trvalej slepoty. S niektorými žijeme vedome desaťročia, o existencii iných netušíme až kým sa naplno neprejavia....

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

Základný test zraku si môžete spraviť aj doma

  Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, farbosleposť či zúžené zorné pole patria medzi zrakové problémy, ktoré môžeme poznať už roky alebo nás môžu začať trápiť v neskoršom veku bez akýchkoľvek predchádzajúcich očných ochorení. Jediným relevantným...

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Zhoršil sa vám zrak do diaľky? Poradíme, čo robiť

Krátkozrakosť je v priemyselne vyspelých krajinách jednou z najčastejších očných vád. Táto refrakčná chyba trápi aj stále väčší počet Slovákov. Kým ešte pred 15-20 rokmi sa takmer výlučne jednalo o vrodený problém, dnes rýchlo rastie tiež počet pacientov so získanou...

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Máte problém zaostriť do diaľky? Vieme, čo je za tým

Ak ste spozorovali, že máte stále väčší problém zaostriť do diaľky, navštívte očného lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou sa u vás začína prejavovať krátkozrakosť. Je to jedna z najčastejších zrakových, takzvaných refrakčných, vád. Aj keď sa často tvorí už počas...

Očné vyšetrenie: Nezabúdajte na pravidelné kontroly zraku!

Očné vyšetrenie: Nezabúdajte na pravidelné kontroly zraku!

Vedeli ste, že viacero vážnych očných chorôb sa môže aj roky vyvíjať bez akýchkoľvek príznakov? A očné vyšetrenie dokáže odhaliť aj smrteľné neočné ochorenia? Že za horším školským prospechom dieťaťa môže byť zlý zrak? Pravidelné očné vyšetrenia sú základom prevencie...

Kontaktujte nás